ŠKODÍ PARAFÍNOVÉ SVÍČKY?? I. díl

Nedávno mi přišla zpětná vazba od jednoho čtenáře na můj poslední článek ODHALENÍ PŘÍČIN „ŠKRÁBANCŮ a MAP“ na skleničce,  kdy mě žádal, abych uvedla na pravou míru informace o parafínu a chybně používaného slovního spojení parafínového vosku v oblasti SVÍČEK

V budoucnu o tom napíši ještě další článek.

Nyní považuji za důležité se s vámi podělit z mého pohledu o mnohem závažnější informace, na které jsem narazila a pustila se do dalšího a dalšího zjišťování, co je pravdy na tom, že parafínové svíčky škodí zdraví.

VĚDĚLA JSEM

Přiznám se, že již dříve se ke mně dostaly informace typu POZOR na PARAFÍNOVÉ, PARFÉMOVANÉ SVÍČKY. Jenže tehdy jsem si řekla „to se mě přeci netýká“, já si vyrábím svíčky sama doma, vím co do nich dávám. Kupuji kvalitní knoty, vonné éterické olejíčky.

BYLA JSEM V ŠOKU

To co jsem se dozvěděla nyní, mě fakt šokovalo. Cítila jsem smíšené pocity, smutek, zklamání….ale také vděk, že se ke mně nyní tyto důležité informace dostaly.

Nedokáži nad tím mávnout rukou, jelikož bych měla výčitky svědomí.

Vždyť jde o zdraví nás všech. Nechci přihlížet, jak přibývají lidé, kteří si vyrábí svíčky z parafínu, přitom často řeší, jak to udělat, aby hóóódně voněly, ideálně provoněly celý pokoj.

Někteří z vás se nyní na mě teď asi zlobí a chápu to, proto spíš ČTĚTE DÁL

KUPUJETE SI PARAFÍNOVÉ SVÍČKY, NEBO SI JE VYRÁBÍTE ?

V obchodních řetězcích jsme každý jistě narazil na levné, parafínové, barevné, silně vonící svíčky. Většina z nás si je i koupila. I přes to, že svíčka byla poměrně veliká, přišlo zklamání, jelikož vyhořela během pár hodin.

VĚDĚLI JSTE

Že parafín je nejlevnějším materiálem pro výrobu svíčky a má nejkratší dobu hoření při porovnání s jinými vosky ?

CO JE PARAFÍN

Jde o ropný odpad , který se chemicky bělí, dezodorizuje, aby se mohl používat jako surovina na výrobu svíček. Pak už se jen do parafínu zalije knot a svíčka je na světě.

STOP NEBEZPEČNÝM KNOTŮM

Před rokem 2003 knoty zejména u svíček z USA a Číny, ale i v některých zemích Evropy běžně obsahovaly olověné části k vyztužení knotu.

Mám dobrou zprávu, Americká komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků (CPSC) zakázala výrobu, prodeje knotů i svíček s olověným jádrem knotu, jelikož se zjistilo, že tyto svíčky mohou být hazardem pro malé děti. Zde studie (například tady, tadytady).

STUDIE O ŠKODLIVOSTI PARAFÍNOVÝCH SVÍČEK

Proběhly a probíhají ve světě vědecké studie o uvolňování škodlivých látek do ovzduší, při zapálení parafínových svíček.

Podle dánských měření se zapálená svíčka v interiéru může vyrovnat zapálené cigaretě.

Studie o svíčkách sepsal nejen Dánský stavební výzkumný institut, ale i různé americké studie.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí EPA v minulosti varovala před svíčkami vyrobenými z parafínu. Při jeho spalování se totiž uvolňuje toluen, nebezpečný formaldehyd a další karcinogenní látky, které mohou DRÁŽDIT OČI i DÝCHACÍ ÚSTROJÍ a ŠKODÍ zejména ALERGIKŮMASTMATIKŮM. Ve zprávě se mimo jiné upozorňuje na to, že vonné svíčky pravděpodobně vytvářejí vyšší škodlivé emise než svíčky bez parfemace.

Několik studií (například tato) zjistilo škodlivé emise ze svíček.

To způsobilo u veřejnosti značné obavy. Další studie zmiňují expozice dioxinům (například tady, tady).

Vědci z univerzity v Jižní Karolíně analyzovali výpary uvolněné při hoření parafínových svíček v laboratorních testech a našli mimo jiné SAZE či BENZEN. Ten je karcinogenní, tedy může být iniciátorem RAKOVINOVÉHO BUJENÍ, zejména pro PLÍCEKREV (leukémii). V malých dávkách způsobuje BOLESTI HLAVY, ÚNAVU a ZRYCHLUJE SRDEČNÍ TEP.

K tomuto mohu z vlastní zkušenosti jen říci, že se mi stávalo při výrobě parafínových svíček, že i přes to, že jsem měla otevřené okno, začala mě bolet hlava. Do teď jsem si myslela, že příčinou je vonný éterický olej, ale opravdu je tomu tak???

Na některé výše zmiňované studie reagovali nesouhlasem Členové Mezinárodní asociace výrobců svíček a požadovali, aby vědecké výzkumy provedly nezávislé instituce. Tyto studie došly k závěru, že kvalitní svíčky lze bezpečně pálit bez zdravotních rizik.

PARFEMOVANÉ SVÍČKY a MOŽNÉ ZDRAVOTÍ PROBLÉMY

VYVARUJTE SE SYNTETICKÝM VŮNÍM

Při hoření voňavých, parfémovaných svíček se navíc uvolňují těkavé aromatické látky, které u citlivých lidí mohou vyvolávat POTÍŽE S DÝCHÁNÍM.  Jsou spojovány se vznikem RAKOVINY HRTANU a NÁDORY V NOSNÍ DUTINĚ a mohou poškozovat centrální nervový systém a mozkové buňky, mohou způsobit ALERGIE, ASTMA nebo POŠKODIT PLÍCE.

Při zapálení vonných svíček dochází k uvolňování formaldehydu. Je třeba mít se na pozoru před druhy, které obsahují CITRUSOVOU VŮNI, tedy LIMONEN. Jde o neškodnou látku, která se používá i k aromatizaci potravin či čisticích prostředků, ale PŘI spalování v rámci HOŘENÍ PARAFÍNU tvoří toxický formaldehyd, který u citlivých jedinců MŮŽE VYVOVAL KRVÁCENÍ z NOSU, ZÁNĚTY KŮŽE nebo ASTMA.

V příštím článku nazvaného Škodí parafínové svíčky zdraví?? II. díl vám prozradím názory “ umírněných“ lékařů a doporučení co dělat, když už si parafínovou svíčku zapálíte, čeho se vyvarovat, na co si dát pozor.

JAKÉ JSOU JINÉ ZDRAVĚJŠÍ ALTERNATIVY?

Honí se mi hlavou otázky typu „ není lepší zvolit na výrobu svíčky PŘÍRODNÍ VOSKY a raději se vyhnout těmto rizikům?“

NĚKTEŘÍ MŮŽETE MÍT VÝHRADY

Ano přiznávám i přírodní vosky mají svá pro a proti. Je třeba si dát pozor např.na původ. O tom více v navazujícím pokračování v článku Škodí parafínové svíčky?? II

Možná to někomu bude znít sobecky, za mě je na prvním místě NAŠE ZDRAVÍ a pro mě je podstatné, že jsou PŘÍRODNÍ VOSKY rozhodně méně škodlivé .

„Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím“  Arthur Schopenhauer

TOP VÝBĚR PŘÍRODNÍCH VOSKŮ

SÓJOVÝ, ŘEPKOVÝ, KOKOSOVÝ, PALMOVÝ, VČELÍ VOSK.

Navíc svíčky z přírodních vosků oproti parafínovým hoří o 50% déle.

V dalším článku nazvaného Škodí parafínové svíčky zdraví?? II.díl vám také prozradím, na co si dát pozor, pokud si budete kupovat svíčky z přírodních vosků.

PROČ SI VYRÁBÍM SVÍČKY DOMA?

  • vybírám si kvalitní materiál bez pesticidů.
  • Vím co do nich dávám 🙂 nemusím mít obavy, jest-li svíčky obsahují parafín či stearin.
  • mám jistotu, že neobsahují syntetická aromata
  • nehromadí se mi doma další skleničky od kupovaných svíček.
  • ušetřím

I TY MŮŽEŠ

Chcete-li si také vyrábět svíčky, nyní připravuji on-line kurz na výrobu sójových svíček. Přidej se do uzavřené facebookové skupiny tady, ve které se o něm dozvíš mezi prvními a navíc členové si budou moci dopřát kurz v předprodeji za zvýhodněnou cenu.

Cítíš-li to podobně, nebo stejně jako já klikni na sdílet a sdílej článek s přáteli.

S láskou Radka

Použité zdroje:

www.dumazahrada.cz

www.ekolist.cz

www.mojezdravi.cz

www.magazin.biooo.cz

Radka Drhová
Mou velkou vášní je výroba svíček a mýdel. Velmi ráda inspiruji ostatní ke tvoření voňavých, originálních, jedinečných drobností. Já sama jsem zažila ten krásný pocit z vlastnoručně vyrobené svíčky a mýdla a proto předávám s radostí ostatním mé rady, tipy a návody, díky nímž to zvládne opravdu každý. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-knihy ZDARMA 7 tipů na výrobu svíčky, aneb jak využít zbylý vosk.>> Připojte se na facebooku k HAND MADE NADŠENCŮM svíček a mýdel tudy>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů